2015. okt 06.

Betegségek?-Bélféreg

írta: Tyúkfarm
Betegségek?-Bélféreg

Sziasztok!

Az utóbbi időben nem volt sok időm írni,mivel elég sok problémába ütköztem a tyúkfarm tájékán.

Sajnos az állományom bélférges lett plusz még egy hasmenés szerű betegség is elkapta őket, ebben az időjárásban. Ennek a kettőnek ( és a késői észrevételemnek) köszönhetően két tyúkom sajnos elpusztult, De kezdjük az elejéről, mik is történtek

Pár hete kezdődött ez az egész dráma. Arra lettem figyelmes,hogy a tyúkok bágyadtak, világosabb lett a székletük, de nem véres, és nem is igazán hasmenés szerű. Nem hagytam tétlenül,kaptak 2-3 napig almaecetes vizet, gondoltam majd ez egy kicsit rendbe rakja az emésztésüket. Hát nem jött be. Közben természetesen informálódtam az internetről, barátoktól, ismerősöktől, de senki se tudott konkrét dolgot mondani csak találgattunk. A találgatások révén még a megfázás jött számításba. Illett is egy két jószágra a szörcsögő jellegű hang "effekt", ezért próbáltam ezen a téren is kezelni őket, hátha emiatt gyengült meg a csapat. Kaptak 2 napig kamillateát, vastagabb szalmázást az ólba,hogy az újak akik még nem ülnek az ülőrudakon azok se fázzanak. Megjegyzem pont akkor voltak ezek az esős napok/hetek, úgyhogy tökéletesen illett a képbe,hogy emiatt gyengültek le. De nem. Ezután kezdődött,hogy egy délután az egyik kis wyandotte növendékemet a kifutó közepén találtam oldalra feküdve. Még élt. Elkülönítettem, almaecetes víz, étel, melegebb hely. 2 nap múlva már jobban nézett ki, evett, ivott. Mondom akkor menjen csak vissza a társaihoz.Sajnos másnap reggelre már holtan találtam az ólban... Ekkor már sejtettem,hogy valami nagyobb baj van itt. Folyamatosan böngésztem,próbáltam a tüneteket egy konkrét betegségre illeszteni,de nem passzolt igazán sehova. Úgy döntöttem,hogy ezt nem lehet már fél vállról venni. Felhívtam egy állatorvost,aki foglalkozik baromfikkal is. Megkaptam: ha lesz egy friss hulla, akkor azt boncolni kell és kiderül minden. Sajnos lett is következő. Aznap vittem is boncolásra. 5 perc alatt meg is lehetett állapítani,hogy erőteljesen bélférgesek a baromfijaim (vagyis legalábbis az az egyed az volt). Kaptam féreghajtót, és antibiotikumot a hasmenésre. Mindkettő vízben oldható, így nem is vártam sokat, másnap reggel már a féreghajtós,antibiotikumos vizet itták. Meg is lett a hatás, rá egy napra az udvart bogarászva egy kettő ürülékben találtam férgeket, de nem olyan sokban, úgyhogy szerencsére csak az állomány egy kisebb része volt férges. Mielőtt kifelejtem a féreghajtó szer: SH-Levamisol 2 mg por alakú. Adagolás után 7 napig nem lehet fogyasztani a húst és a tojást sem. Az antibiotikumot pedig az orvos mérte ki, azt nem tudom milyen szer volt, de úgy kaptam,hogy 5 napra kellett elosszam. 

Azóta eltelt már 5 nap, Befejeztem az antibiotikumozást is náluk. Szerencsére azóta jól vannak, sokkal nagyobb életkedvük van, vidámak. 

Tanulságok:

  • Nálam még nem fordult elő, így nem tudtam,hogy ez okozhat ekkora problémát, de most már tudom a kezelés módját, és a megállapítás lehetőségeit is
  • A kifutó és az ól fertőtlenítése ebből a szempontból is fontos, nem csak a tetűk miatt
  • Még nagyobb odafigyelés ezután

Ebből is látszik,hogy az ember mindig tanul. Véleményem szerint még 10 év múlva is (természetesen ha tartok még akkor baromfit) is fognak meglepetések érni. Sajnos mindenki a saját hibáiból tanul. Ez egy jó lecke volt. 

Teendők:

  • Növendékek testsúlyának ellenőrzése 2 hetenként. Ha nem tapasztalunk súly gyarapodást, akkor következtethetünk bélféregre. ( a féreg veszi fel a tápanyag egészét és nem a baromfi)
  • Almaecetes víz adagolásra rendszeresen.(nálam kapták felváltva, de mégis jelen voltak, igaz addig nem volt ennyire drasztikus a helyzet amíg kapták minden nap. Segített az biztos.)
  • Kifejlett egyedek súlymérése, ha csökkenést tapasztalunk akkor sejthetjük a problémát.
  • Kézi tapogatás. Ha csak a bőr fedi a mellcsontot, akkor az a baromfi csont és bőr a féreg miatt.

Ti tanulhatok az én hibámból és legyetek okosabbak, amikor felüti a fejét nálatok ez a parazita (kívánom,hogy ne történjen), akkor már tudjátok mit kell tenni, és nem kell egy jószágot sem elveszíteni!

escherichia_coli.jpg

Remélem hasznos volt a cikk! :)

Szólj hozzá

bélféreg tyúktartás tyúkudvar fonálféreg tyúkfarm tyúkféreg